شرایط بهداشتی یک مرکز ایمپلنت

مرداد ۱۲, ۱۳۹۷ توسط Daartseo0
11202-1.jpg

ایمپلنت دندان به عنوان یک عمل زیبایی دهان و دندان انجام میگردد که توسط آن می توان دندان های از دست رفته را جایگزین نمود. این عمل باید در مراکز خاصی انجام شود که حتما باید نکات درمانی و بهداشتی مشخص و استانداردی را رعایت نمایند. در این نوشتار پس از معرفی ایمپلنت دندان به این نکات بهداشتی مختص مراکز درمانی ارائه دهنده این خدمات اشاره خواهیم کرد.

ایمپلنت چیست؟

زیبایی دهان و دندان موضوعی است که امروزه اهمیت زیادی پیدا کرده است و افرادی که به دلایلی بعضی از دندان های خود را از دست داده اند می توانند با انجام عمل ایمپلنت دندان شکل ظاهری دندان های خود را به حالت قبل برگردانند. ایمپلنت به قطعه تیتانیومی گفته می شود که به عنوان ریشه دندان مصنوعی در فک فرد قرار می گیرد و با استفاده از پروتز شکل دندان روی آن کار می شود. به همین ترتیب می توانید دندان های از دست داده خود را برگردانید. این روش خاص اولین بار توسط دکتر برانمارک ابداع شد و امروزه بدلیل پیشرفت تکنولوژی و تخصص دندان پزشکان بسیار شایع شده است و هزینه ایمپلنت دیگر مثل گذشته زیاد نیست.

ایمپلنت دندان

نکات بهداشتی انجام عمل ایمپلنت

ایمپلنت دندان به عنوان یک عمل خاص باید در مراکز خاص به عنوان مثال یک درمانگاه دندانپزشکی شبانه روزی یا مراکزی از این دست توسط افراد متخصص انجام گیرد. محلی که این عمل در آن صورت می گیرد باید ویژگی های بهداشتی خاصی را دارا باشد تا خطرات انجام ایمپلنت دندان را به حداقل برساند. این خطرات می تواند انتقال بیماری های خونی مثل ایدز و هپاتیت یا انواع عفونت های دهان و دندان باشد. به همین منظور در مراکز ایمپلنت دندان واحد استریل کردن بسیار مهم است. در این واحد تمامی تجهیزات مورد استفاده برای انجام عمل ایمپلنت دندان استریل می شوند تا خطرات احتمالی که ذکر شد از بین بروند.

استریل کردن وسایل و مدیریت پسماند

علاوه بر استریل کردن و قرار دادن وسایل برنده ای چون سوزن ها و تیغ های جراحی در مخازن مشخص و تعریف شده نکاتی هم باید توسط افراد و کارکنان این دست مراکز درمانی رعایت شود. به عنوان مثال استفاده از دستکش ، ماسک ، عینک و روپوش مناسب برای کارکنان و متخصصان این مراکز الزامی است همچنین باید دقت شود در هنگام انجام عمل ایمپلنت دندان مواردی مثل دستکش و ماسک باید نو و استفاده نشده باشند. وسایلی هم که به صورت مستقیم در انجام عمل ایمپلنت دندان مورد استفاده قرار می گیرند باید حتما توسط حرارت استریل شوند تا از هرگونه میکروب و باکتری عاری شده و موجب عفونت های دهانی برای شخص مراجعه کننده نگردند. اتوکلاو یکی از دستگاه هایی است که این عمل استریلیزاسیون را انجام می دهد و مکانیزم عملکرد آن حرارت دادن بالا به تجهیزات چند بار مصرف هنگام عمل جراحی با استفاده از بخار تحت فشار است که دمای بسیار بالایی دارد.

از دیگر نکات بهداشتی که حتما باید توسط مراکز درمانی از این دست رعایت شود بحث مدیریت پسماند هایی است که تولید می نمایند که باید با استفاده از روش های نوین که توسط سازمان های بهداشتی ارائه شده است انجام گیرد. این پسماند ها پس از تفکیک و البته فرایند های بی خطر سازی در کیسه های مخصوصی قرار می گیرند و با دستور العمل ها و روش های مشخص دفع می گردنند تا مخاطراتشان به حداقل برسد.

ایمپلنت دندان


پاسخ دادن

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری نشانه گذاری شده اند *


کلینیک دکتر مهدیان

آدرس کلینیک نارمک: تهران،نارمک، بعد از تلفنخانه، اول خیابان کلامی، کلینیک دندانپزشکی شبانه روزی دکتر مهدیان
تلفن:02177935133

مطب میرداماد: تهران، میرداماد، نبش رازان شمالی، پ 101، ط 3، واحد 9
تلفن: 02122228683

شماره تماس ها

  • کلینیک نارمک: 02177935133
  • مطب میرداماد: 02122228683

دسترسی سریع

شبکه های اجتماعیکلیه حقوق این سایت برای دکتر مهدیان محفوظ می باشد.