مراقبت‌های لازم بعد از ترمیم (پرکردن) دندان

اردیبهشت ۲۵, ۱۳۹۷ توسط مدیریت0

ا- تا دو ساعت بعد از ترمیم دندان با مواد غیر همرنگ (آمالگام) از خوردن خوراکی‌های جویدنی خودداری کنید. در این مدت، ترمیم انجام‌شده نسبت به شکستگی بسیار حساس است. نوشیدن مایعات ایرادی ندارد. همچنین بهتر است تا یک شبانه‌روز، برای جویدن غذا، بیشتر از سمت دیگر دهان که ترمیمی انجام‌نشده استفاده کنید.

۲-بعد از ترمیم دندان با مواد همرنگ (کامپوزیت) خوردن خوراکی‌های جویدنی ایرادی ندارد؛ ولی مصرف مواد رنگی مثل چای و قهوه را باید به حداقل ممکن رساند. در صورت استفاده از این مواد، بخصوص در بیست و چهار ساعت اول، باید هرچه سریع‌تر دهان را شست. این ترمیم‌ها تا مدتی به جذب مواد رنگی حساس هستند.

۳-ترمیم دندان مانع رعایت بهداشت دهان نمی‌شود. ولی باید توجه داشت که برای زدن مسواک و کشیدن نخ دندان بخصوص درترمیم های آمالگام، حداقل چند ساعت از زمان انجام ترمیم بگذرد. ترمیم مناسب دندان مانع کشیدن نخ دندان نمی‌شود. اگر نخ کشیدن روی دندان‌ترمیم شده مقدور نیست باید به دندان‌پزشک خود مراجعه کنید.

۴- وجود درد و حساسیت خفیف به آب سرد و گرم بعد از ترمیم دندان، طبیعی است. این درد پس از گذشت چند روز برطرف می‌شود؛ البته ممکن است گاهی تا یکی دو ماه طول بکشد. بااین‌حال، اگر پس از گذشت چند روز از شدت درد کاسته نشد و یا درد به‌صورت نبض‌دار و یا درد شبانه بروز کرد حتماً به دندان‌پزشک خود مراجعه نمایید.

۵- احساس بلندی در دندان‌ترمیم شده می‌تواند ناشی از بی‌حسی ناحیه مورد عمل باشد. همچنین متفاوت بودن شکل‌ترمیم نسبت به حفره پوسیدگی و تازگی آن برای حفره دهان، باعث توجه بیش‌ازحد به ترمیم و احساس بلندی کاذب می‌شود.

۶- در صورتی که در منزل و بعد از برطرف شدن بی‌حسی در محل‌ترمیم احساس بلندی یا تیزی و زبری کردید، پس از گذشت حداقل یک شبانه‌روز به دندان‌پزشک خود مراجعه کنید تا نسبت به برطرف کردن آن اقدام نماید.

۷-بی‌حسی ناحیه موردترمیم برحسب نوع بی‌حسی ممکن است یک ساعت تا چند ساعت طول بکشد. نکته‌ای که در این مدت لازم است رعایت شود، این است که مراقب باشید تا نسوج نرم دهان مثل لب‌ها و گونه را ناخواسته گاز نگیرید و زخمی نکنید.

۸-به‌طورمعمول ترمیم‌های همرنگ یا همان کامپوزیتی بعد از چندین ماه سرویس‌دهی، دچار درجاتی از تغییر رنگ نامطلوب می‌شوند. همچنین ممکن است ترمیم‌های آمالگام بعد از مدتی جلای سطحی خود را از دست بدهند و یک ظاهر ناخوشایند و ناصاف پیدا کنند. در صورت بروز این مسئله به دندان‌پزشک خود مراجعه کنید.

۹-در برخی بیماران ممکن است، برخورد قاشق‌های استیل به ترمیم آمالگام، باعث ایجاد حالتی مانند برق‌گرفتگی خفیف شود. گاز گرفتن ورقه‌های آلومینیومی مثل پوست شکلات هم منجر به بروز این حالت می‌شود. اگر این حالت زیاد پیش می‌آید و شمارا آزار می‌دهد باید به دندان‌پزشک مراجعه کنید تا نوع ترمیم را عوض کند.

۱۰-وقتی یک دندان‌ترمیم می‌شود این به معنای آن نیست که دیگر نیاز به هیچ کاری نیست و این دندان پرونده‌اش در قبال پوسیدگی بسته‌شده. ممکن است دندان در محل انجام ترمیم دچار پوسیدگی ثانویه شود و یا از محلی غیر از محل انجام ترمیم مورد پوسیدگی جدید قرار بگیرد. در واقع‌ ترمیم دندان، نیاز آن را به رعایت بهداشت بیشتر می‌کند. پس حتی اگر تمام پوسیدگی‌های دندانی‌تان را با ترمیم برطرف کرده‌اید لازم است به طور مرتب از مسواک و نخ دندان استفاده کنید و هر شش ماه یک‌بار به دندان‌پزشک خود مراجعه کنید.

۱۱-هر ترمیمی ممکن است بعد از گذشت چند مدت از سرویس‌دهی دچار اشکالاتی شود، مثلاً ممکن است بخشی از ترمیم بشکند و…، در این موارد لازم است به دندان‌پزشک مراجعه کنید تا نسبت به تعمیرترمیم و یا تعویض آن اقدام کند.

۱۲- پس از ترمیم دندان، نیازی به استفاده از چرک‌خشک‌کن (آنتی‌بیوتیک) نیست. فقط در صورت بروز درد با مشورت دندان‌پزشک می‌توانید از مسکن استفاده کنید


پاسخ دادن

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری نشانه گذاری شده اند *


کلینیک دکتر مهدیان

آدرس کلینیک نارمک: تهران،نارمک، بعد از تلفنخانه، اول خیابان کلامی، کلینیک دندانپزشکی شبانه روزی دکتر مهدیان
تلفن:02177935133

مطب میرداماد: تهران، میرداماد، نبش رازان شمالی، پ 101، ط 3، واحد 9
تلفن: 02122228683

شماره تماس ها

  • کلینیک نارمک: 02177935133
  • مطب میرداماد: 02122228683

دسترسی سریع

شبکه های اجتماعیکلیه حقوق این سایت برای دکتر مهدیان محفوظ می باشد.