هزینه لمینیت

خرداد ۵, ۱۳۹۷ توسط Daartseo0
7359-3.jpg

عوامل مؤثر بر هزینه لمینیت

هزینه لمینیت یکی از دغدغه های افرادی است که می خواهند از این روش درمانی استفاده کنند. از انجایی که لمینیت دندان یکی از روش ­های متداول زیبایی دندان است. مهار پوسیدگی دندان، خوش‌فرم کردن دندان­ ها و برطرف شدن عیوب ظاهری چون تغییرات رنگ دندان، سه کاربرد مهم لمینیت دندان است. هزینه لمینیت دندان که بخشی از خدمات دندانپزشکی زیبایی است مانند سایر هزینه های دندانپزشکی به دلیل تخصصی بودن این خدمات و همین طور مواد و ابزار قیمت آن متفاوت است. ­ در این مطلب ابتدا به تعریف لمینیت و شناخت کلی از این روش زیبایی دندان پرداختیم و سپس به بررسی عوامل مؤثر بر هزینه لمینیت دندان اشاره نمودیم.

تعریف لمینیت

لمینیت پوششی با نمای شیشه ­ای، مستحکم و برای زیبایی دندان­ها است. لمینیت به‌منظور شکل ­دهی به دندان ­ها، برطرف کردن ترک ­ها و شکستگی­ های دندان، از بین بردن فاصله بین دندان­ ها و هم­رنگ کردن قسمت­ های مختلف دندان­ ها مورد استفاده قرار می ­گیرد. و هزینه لمینیت دندان نسبت به وضعیت دندان بیمار و نوع لمینیت به کاربرده شده متفاوت است.

هزینه لمینیت

بررسی تأثیر جنس و ساخت لیمنیت بر هزینه

به‌ طور کلی هزینه لیمنیت به دو عامل جنس و ساخت بستگی دارد. مقایسه اجمالی لمینیت سرامیکی و لمینیت ونیرکامپوزیتی تأثیر این دو عامل را بر هزینه لمینیت نشان می ­دهد. در مقایسه جنس این دو نوع، لمینیت سرامیکی با داشتن مقاومت و زیبایی بیش­تر از هزینه بالاتری برخوردار است و لمینیت کامپوزیتی به دلیل نیاز به تراش کم دندان و کم ثباتی رنگ از هزینه پایین­ تری برخوردار است. از لحاظ ساخت، جنس سرامیکی در آزمایشگاه تولید شده ولی جنس ونیرکامپوزیت هم‌زمان در کلینیک ساخته می ­شود.

هزینه انواع لمینیت

لمینیت از دو جنس سرامیکی و ونیرکامپوزیتی ساخته‌شده است.  لمینیت سرامیکی لایه‌ نازکی از جنس سرامیک است که پس از آماده ­سازی قالب­ ها در آزمایشگاه با چسب مخصوص روی دندان قرار می­ گیرد. لمینت کامپوزیتی به قالب‌گیری و آماده‌سازی در آزمایشگاه نیاز نداشته و حتی در اکثر موارد احتیاجی به تراشیدن دندان نیز ندارد و کامپوزیت بر روی مینای دندان قرار می‌گیرد. هزینه هر یک از نوع متفاوت است.

هزینه لمینیت دندان

مراحل کار با لمینیت

مشاوره با دندانپزشک قبل از اقدام به انجام لمینیت بسیار مهم است. دندانپزشک با بررسی دندان ­ها، شرایط درمان را در نظر می­­ گیرد و سپس تصمیم می‌گیرد که آیا روش لمینیت برای شخص موردنظر مناسب است یا خیر و هزینه لمینیت را به بیمار اعلام خواهد کرد.
در آغاز شروع درمان، ابتدا دندانپزشک با ظرافتی خاص به تراش میلی‌متری می­ پردازد و کناره ­های دندان ­ها را فرم می­ دهد. سپس اقدام به آماده ­سازی برای قالب­ گیری از دندان ­های مورد نظر برای فرستادن به آزمایشگاه می­ کند. در نهایت پس از آماده شدن لمینیت، آن را با دقت بالا با چسب مخصوص به دندان می ­چسباند.

لمینیت لایه‌ای همرنگ دندان است که برای اصلاح رنگ یا اصلاح فرم دندان‌ها روی آن‌ها قرار می‌گیرد. امروزه لمینیت یکی از رایج‌ترین شیوه‌های زیباسازی دندان است. کسانی که دندان‌های بدرنگ دارند می‌توانند با تقبل هزینه  از آن استفاده کنند این تغییر رنگ ممکن است ناشی از عدم مراقبت درست، کشیدن سیگار، ضرب‌دیدگی دندان یا عصب‌کشی ناقص باشد.
فرم بخشیدن و یکدست کردن دندان افرادی که به‌هم‌ریختگی دندانی دارند نیز هزینه لمینیت را می‌طلبد. ممکن است این به‌هم‌ریختگی شامل فاصله‌ی دندان‌ها از هم قرارگیری نادرست نسبت به هم و یا تورفتگی و برآمدگی دندان باشد. هزینه  برای کسانی که گوشه‌ی دندانشان شکسته است و می‌خواهند از دندان اصلی خود استفاده کنند بصرفه است. برای منظم کردن دندان‌های جلو و اصلاح طرح لبخند نیز می‌توان هزینه لمینیت را پذیرفت.

 هزینه لمینیت

تفاوت هزینه کامپوزیت با هزینه لمینیت

ونیر کامپوزیتی برای از بین بردن فرم بد دندان‌ها و برطرف کردن زردی آن‌ها و طراحی لبخند کاربرد دارد. ونیر پوسته یا لایه‌ای از مواد دندانپزشکی است که با استفاده از آن به زیبایی بیشتر دندان‌ها کمک می‌کنند. این لایه‌ها دارای تنوع رنگی بالایی هستند و می‌توان رنگ نزدیک‌تر به رنگ اصلی دندان را انتخاب کرد تا طبیعی‌تر جلوه کند. ونیر کامپوزیتی توسط پزشک در جلسه اول فرم داده می‌شود و نیازی به تراش دادن دندان و قالب‌گیری نیست.

بنابراین تفاوت بین لمینیت و کامپوزیت در جنس ماده سفت شونده و مراحل انجام کار است. لمینیت قالب‌گیری شده و در لابراتوار ساخته می‌شود و کامپوزیت در جلسه اول می‌تواند روی دندان‌ها قرار گیرد. به همین دلیل هزینه لمینیت با هزینه کامپوزیت متفاوت است. لمینیت برای کسانی که پوسیدگی‌های بزرگ روی دندان‌هایشان دارند به بعد از رفع پوسیدگی و عفونت‌های موجود، موکول می‌شود. چون در لمینیت کردن مینای دندان تراش داده می‌شود، کسانی که دارای مینای نازکی هستند نمی‌توانند از لمینیت استفاده کرده و باید از روکش‌های مختلف استفاده کنند. افرادی که دندان قروچه دارند نیز باید خیلی از لمینیت مراقبت کنند. چون با انجام این کار به لمینیت دندان خود آسیب می‌رسانند.

هزینه لمینیت یکی از دغدغه‌های کسانی است که به این روش نیاز دارند. هزینه لمینیت نسبت به کامپوزیت بیشتر است. هزینه  با توجه به شرایط متفاوت خواهد بود. از عوامل تأثیرگذار روی این هزینه می‌توان به تجربه پزشک معالج، مکان جغرافیایی مطب، مواد به‌کاربرده شده و… اشاره کرد.  هزینه لمینیت دندان در افراد مختلف بسته به عواملی چون نوع کار، مدت‌ زمان کار، مهارت و دقت دندان‌پزشک در کار، نوع ماده قالب‌گیری، نوع سرامیک ­های لمینیت و شرکت ­های سازنده، متغییر است. مواد اولیه بکار گرفته‌شده در لمینیت به انواع سرامیک ­های اکسید آهن، دی سیلیکات لیتیوم، تقویت‌شده با لوسایت، فلدسپاتیک، کوارتز مصنوعی، لومینیرز، زیرکونیا می­ توان اشاره کرد. میزان پایداری این نوع سرامیک ­ها متفاوت هست که بر روی هزینه تأثیر دارد. هزینه لمینیت علاوه بر نوع سرامیک ­ها به ساخت و شرکت ­های سازنده­ ی آن بستگی دارد. علاوه بر این موارد، فوق متخصص یا عمومی بودن دندان‌پزشک، هزینه آزمایشگاهی که لمینیت را می‌سازد و نوع چسب مورداستفاده، تفاوت هزینه ایجاد می کند.
تأثیر موقعیت مکانی کلینیک بر هزینه لمینیت پوشیده نیست. به‌ طوری‌ که اختلاف هزینه­ های دندانپزشکی در مناطق مختلف شهری متفاوت است.گرچه تعرفه ­های دریافتی دندان­پزشک در کل کشور یکسان است ولی عواملی چون اجاره‌ بها، توزیع جمعیت، میزان درآمد ساکنین آن منطقه و سایر عوامل در تعیین هزینه لمینیت نقش اساسی دارد.


پاسخ دادن

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری نشانه گذاری شده اند *


کلینیک دکتر مهدیان

آدرس کلینیک نارمک: تهران،نارمک، بعد از تلفنخانه، اول خیابان کلامی، کلینیک دندانپزشکی شبانه روزی دکتر مهدیان
تلفن:02177935133

مطب میرداماد: تهران، میرداماد، نبش رازان شمالی، پ 101، ط 3، واحد 9
تلفن: 02122228683

شماره های تماس

  • کلینیک نارمک: 02177935133
  • کلینیک نارمک: 02177934061
  • مطب میرداماد: 02122228683

دسترسی سریع

شبکه های اجتماعیکلیه حقوق این سایت برای دکتر مهدیان محفوظ می باشد.