مواردی که قبل از ایمپلنت دندان باید بررسی کنید

مهر ۲۳, ۱۳۹۷ توسط مدیریت0
17911-1.jpg

در این مقاله قصد داریم به مواردی که قبل از ایمپلنت دندان باید بررسی شود، اشاره کنیم. اگر می خواهید ایمپلنت دندان را انجام دهید و در این زمینه اطلاعاتی را بدست آورید در این مقاله ما را همراهی کنید. پیش از انجام ایمپلنت دندان ضروری است که به دندانپزشک مراجعه کنید تا بررسی های لازم را انجام دهد و ببیند دندان های شما از شرایط مناسب برای ایمپلنت برخوردار هستند یا خیر؟ برای این امر می توانید به درمانگاه دندانپزشکی شبانه روزی مراجعه کنید. دندانپزشک ممکن است از روش های مختلفی برای بررسی دندان شما استفاده کند که از جمله آنها می تواند استفاده از دوربین و یا اشعه ایکس باشد.

ایمپلنت دندان

در ابتدا بهتر است که تعریف مختصری از ایمپلنت دندان ارائه دهیم، ایمپلنت پین های باریکی هستند که جنس آنها از تیتانیوم خالص می باشد که در داخل استخوان فک قرار داده می شود و به این کار به اصطلاح کاشت ایمپلنت نامیده می شود. که پس از آن دندان های متحرک بر روی ایمپلنت ها متصل می شوند برای این استخوان اطراف ایمپلنت رشد کند و ترمیم شود به 3 الی 6 ماه زمان نیاز است. ایمپلنت را می توان پس از این که دندان ها کشیده شد بلافاصله انجام داد و یا ممکن است که پس از گذشت مدت زمان زیاد و ترمیم یافتن ریشه و یا استخوان دندان انجام داد. ایمپلنت شکل طبیعی دارد که بسیار به دندان اصلی شبیه است. بسیاری از افراد درباره هزینه ایمپلنت سوال می پرسند که باید بگوییم با توجه به نوع و تعداد ایمپلنت و سایر موارد مربوط به آن قیمت ایمپلنت مشخص می شود.

ایمپلنت دندان

مواردی که قبل از ایمپلنت دندان باید بررسی کنید

کسانی که می خواهند ایمپلنت دندان را انجام دهند ضروری است که از سلامت دندان و دهان برخوردار باشند، به همین منظور دندانپزشک پیش از این که فرآیند ایمپلنت را انجام دهد شروع به بررسی کمیت و کیفیت استخوان فک و لثه می کند. دندانپزشک با روش هایی که استفاده می کند به طور کامل از سلامتی و یا عدم سلامتی دندان ها و فک آگاهی پیدا می کند و این آگاهی سبب می شود که در کاشت ایمپلنت از روش ها و راهکارهای بیشتری استفاده شود تا در نهایت بتوان از ایمپلنت بهره برد. مهمترین مواردی که پیش از ایمپلنت دندان بررسی می شود سلامتی لثه ها و الیاف اتصال دهنده دندان ها، استخوان فک و دندان و همچنین سن مراجعه کننده برای ایمپلنت دندان است.

ایمپلنت دندان

سلامت لثه ها و الیاف های نگهدارنده

کسانی برای انجام ایمپلنت دندان مناسب هستند که از لحاظ لثه و الیاف نگهدارنده دندان ها هیچ مشکلی نداشته باشند. به طور کلی مهمترین بیماری که انجام ایمپلنت دندان را دچار مشکل می کند، بیماری پریودنتال است، این بیماری به بیماری پیرا دندانی هم معروف است و در صورتی که شخصی مبتلا به آن باشد لثه ها و بافت های نگهدارنده و الیاف اطراف بافت آن دچار مشکل می شود. در ابتدای این بیماری شاهد خونریزی در حین مسواک زدن هستیم و پس از مدتی اگر درمان نشود شاید تحلیل رفتن لثه و الیاف ها خواهیم بود که در نهایت دندان ها لق می شوند و می افتند علت این بیماری می تواند به دلیل عدم رعایت بهداشت دندان و ایجاد پلاک دندان و تجمع میکروب ها باشد، کسانی که می خواهند ایمپلنت دندان را انجام دهند و دچار این بیماری هستند در ابتدا باید به دنبال درمان آن باشند و سپس برای ایمپلنت اقدام شود.

ایمپلنت دندان

کافی بودن میزان استخوان دندان

یکی از مهمترین مواردی که برای ایمپلنت دندان مورد بررسی قرار می گیرد کافی بودن میزان استخوان دندان است، در واقع زمانی می توان ایمپلنت دندان را انجام داد که استخوان کافی در فک فرد موجود باشد و امکان کاشت ایمپلنت در آن وجود داشته باشد. شاید این طور تصور شود زمانی که استخوان کافی در فک وجود نداشته باشد امکان انجام ایمپلنت دندان وجود نخواهد داشت در حالی که این تصور نادرست است بلکه با انجام فرآیندهایی امکان بازسازی استخوان فک وجود خواهد داشت که ضروری است پیش از ایمپلنت انجام گیرد.

کافی نبودن میزان استخوان دندان دلایل متعددی می تواند داشته باشد از جمله آنها می توانیم به بیماری های لثه، حفره دندان و آسیب ها اشاره داشته باشیم. بر این اساس بدن شما سلول های استخوانی را به خود جذب می کند و موجب می شود که استخوان ها تحلیل برود و احتمال دارد که این فرآیند استخوان بیشتری را نیز در فک درگیر خود کند. به همین دلیل است که برای کسانی که چنین وضعیتی را دارند پیش از انجام ایمپلنت دندان، گرافت استخوان انجام می گیرد و استخوان به ناحیه فک اضافه می شود.

بررسی سن شخص متقاضی ایمپلنت دندان

یکی دیگر از مواردی که پیش از ایمپلنت  مورد بررسی قرار می گیرد سن شخص متقاضی ایمپلنت است. برای کودکان به هیچ وجه ایمپلنت مناسب نمی باشد به دلیل این که استخوان های فک آنها هنوز در مرحله رشد قرار دارد، دخترانی که می خواهند ایمپلنت  انجام دهند باید در سن 14 تا 15 سالگی باشد و سن پسران نیز حداقل 17 باشد.

ایمپلنت دندان


پاسخ دادن

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری نشانه گذاری شده اند *


کلینیک دکتر مهدیان

آدرس کلینیک نارمک: تهران،نارمک، بعد از تلفنخانه، اول خیابان کلامی، کلینیک دندانپزشکی شبانه روزی دکتر مهدیان
تلفن:02177935133

مطب میرداماد: تهران، میرداماد، نبش رازان شمالی، پ 101، ط 3، واحد 9
تلفن: 02122228683

شماره تماس ها

  • کلینیک نارمک: 02177935133
  • مطب میرداماد: 02122228683

دسترسی سریع

شبکه های اجتماعیکلیه حقوق این سایت برای دکتر مهدیان محفوظ می باشد.